29 lutego 2024

Pandemia na świecie – co dalej?

W październiku potwierdzono ok. 13 mln nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło ok. 200 tys. osób.

Foto: pixabay.com

Średnio globalnie przybywało ok. 400-470 tys. zakażonych każdego dnia. Sytuacja nieco poprawiła się w stosunku do poprzedniego miesiąca, choć oczywiście w poszczególnych krajach jest różna.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 25 października br. potwierdzono w sumie ok. 245 mln zakażeń SARS-CoV-2 (z czego 18 mln to przypadki aktywne) i niemal 5 mln zgonów z powodu COVID-19.

W październiku wyjątkowo trudna sytuacja była min. w Australii, Singapurze, Rosji, Białorusi, na Ukrainie, w Mołdawii, Rumunii, Bułgarii – te kraje notowały u siebie dziennie rekordy przypadków zakażeń koronawirusem od początku wybuchu pandemii. Coraz więcej zakażeń pojawia się także w innych europejskich krajach.

Liderem pod względem liczby potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od początku wybuchu pandemii pozostaje USA (ponad 46 mln – wzrost o 2 mln w październiku, o połowę mniej niż we wrześniu). Na drugim miejscu są Indie (34,2 mln, kolejny spokojny miesiąc od wiosennego kryzysu), a na trzecim – Brazylia (21,7 mln).

Kolejne kraje z największą liczbą potwierdzonych przypadków zakażeń od początku kryzysu wywołanego wirusem SARS-CoV-2 to: Wielka Brytania (8,8 mln, niestety aż ponad milion nowych przypadków w październiku), Rosja (8,3 mln, podobna sytuacja co w UK).

Według oficjalnych statystyk dotychczas z powodu COVID-19 najwięcej osób zmarło w USA (ponad 757 tys.), Brazylii (600 tys.), Indiach (455 tys.), Meksyku (ok. 286 tys.) i Rosji (231 tys.). W Polsce dotychczas potwierdzono ok. 3 mln zakażeń koronawirusem, a ponad 76,5 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Źródło: www.worldometers.info, Reuters