22 maja 2024

Pandemia się nie skończyła. Nie zapominajmy o seniorach

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 drugą dawką przypominającą. Pandemia się nie skończyła – podkreślają lekarze.

Foto: pixabay.com

Zgodnie z komunikatem ministra zdrowia pierwszą uprawnioną grupą do zaszczepienia się drugą dawką przypominającą są seniorzy w wieku 80+, którzy otrzymali pełen schemat szczepienia podstawowego (z dawką dodatkową) oraz pierwszą dawkę przypominającą wykonaną preparatem mRNA przeciw COVID-19, tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).

– Mając na uwadze, że pandemia się nie skończyła, a COVID-19 nadal atakuje, i to szczególnie osoby z obniżoną odpornością, zachęcamy wszystkich seniorów do skorzystania z możliwości dodatkowego zabezpieczenia się przeciwko ciężkim powikłaniom w razie zakażenia – mówi Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Skierowanie na szczepienie wystawiane jest automatycznie przez system po spełnieniu następujących warunków: wiek pacjenta powyżej 80. roku życia i zachowanie odstępu minimum 150 dni od przyjęcia dawki przypominającej mRNA. W przypadku braku e-skierowania, lekarz w punkcie szczepień może również samodzielnie je wystawić osobom uprawnionym.

Szczepienia drugą dawką przypominającą zalecają eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA). – Apelujemy do rodzin osób starszych. Chrońmy naszych najbliższych, tym bardziej, że mamy taką możliwość. Przy okazji ponownie zachęcamy wszystkich pacjentów, którzy dotychczas nie zdecydowali się na szczepienia przeciwko COVID-19, aby zgłaszali się do punktów szczepień – dodaje dr Bożena Janicka.