24 maja 2024

Plener malujących lekarzy w Gliczarowie Górnym

W dniach 19-29 czerwca w Gliczarowie Górnym odbył się XVII Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy. Uczestniczyło w nim 16 malujących lekarzy sponsorowanych przez Komisję Kultury Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przystawki, łącznie 25 osób.

Urocze gaździny, wspaniała, choć niewyszukana, kuchnia, a z okna widok na całe Tatry. Gliczarów Górny położony jest wyżej niż Gubałówka i Ząb, dlatego plener nosił nazwę „Spod Samiuśkich Tater”.

99 proc. prac powstałych w trakcie pleneru to oczywiście „prześlicne górecki” malowane różnymi technikami: od akwareli, pasteli, olei, akryli, po piórko i tusz. Uczestnicy zjechali z wielu izb od Szczecina po Mielec, od Rybnika po Lublin i Płock. Najliczniej reprezentowana była Warszawa.

Wernisaż poplenerowy zgromadził ponad 120 prac w tym tzw. papierów, płócien i płyt. Rodzinie Stasików (właścicieli pensjonatu) pozostawiliśmy na pamiątkę drobne prace. W ramach pleneru fakultatywnie odbyły się dwie eskapady do Zakopanego i na Spiż ze sławnymi drewnianymi kościołami.

Rozjeżdżaliśmy się w nastroju pełnego zadowolenia z pracy twórczej i pogody deszcz padał tylko dwa razy w nocy). Do zobaczenia za rok.

dr Włodzimierz Cerański