13 czerwca 2024

Pod patronatem NRL: Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich

W dniach 1-4 czerwca 2023 r. pod patronatem Naczelnej Rady Lekarskiej odbędzie XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich „Wyzwania współczesnej medycyny”.

Foto: shuterstock.com

Światowe Zjazdy Lekarzy Polskich z założenia mają charakter interdyscyplinarny. W najbliższej edycji również nie zabraknie ciekawych referatów z różnorodnych dziedzin. Organizatorzy planują szeroką ofertę tematyczną, która da szansę prześledzić najnowszą wiedzę medyczną. Jedną z sesji zaoferowała zorganizować w imieniu Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych prof. Maria Siemionow.

– Szczegóły na bieżąco są publikowane na stronie kongresu swiatowyzjazdlekarzypolskich.org. Zapraszamy do Olsztyna – mówią Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu, i Sergiusz Nawrocki, prorektor Collegium Medicum UWM, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu.

Polonia medyczna na świecie

Dziedzictwo akademickie jest jedną z najważniejszych wartości wnoszonych na rzecz społeczeństwa przez uniwersytety. Jego kultywowanie może przybierać różne formy. Jedną z nich, scalającą studentów, absolwentów i sympatyków, są stowarzyszenia absolwentów.

Taką właśnie organizacją, która spełnia rolę na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UMB w Ameryce Północnej. W USA organizacje skupiające absolwentów mają długą tradycję. Prawie każda amerykańska uczelnia może się tym poszczycić. Jednoczą one i integrują osoby, które ukończyły np. dany uniwersytet, a co najważniejsze – dawni studenci często też wspierają finansowo swoje macierzyste uczelnie.

Wspierają się też nawzajem. Do tej pory w USA oficjalnie zaistniały tylko cztery stowarzyszenia skupiające abiturientów polskich szkół wyższych: Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).