18 czerwca 2024

Polak doradcą Światowego Stowarzyszenia Lekarskiego (WMA)

Michał Matuszewski będzie pełnił funkcję oficjalnego doradcy (ang. official advisor) Światowego Stowarzyszenia Lekarskiego (World Medical Association – WMA) przy Stałym Komitecie ds. społeczno-medycznych – poinformowała Naczelna Izba Lekarska (NIL).

Fot. shutterstock.com

Do zadań komitetu należy rozpatrywanie i doradzanie Radzie WMA w sprawach o charakterze medycznym, które nie wiążą się z etyką i nie dotyczą zagadnień finansowych, organizacyjnych czy administracyjnych.

– Niezmiernie cieszy nas fakt, że polski samorząd lekarski został doceniony, a nasz głos na arenie międzynarodowej będzie lepiej słyszany. To efekt całokształtu pracy Ośrodka Współpracy Zagranicznej Naczelnej Izby Lekarskiej oraz NIL. Naszym celem jest czerpanie pozytywnych wzorców i dobrych rozwiązań od innych państw, aby później bazując na tych doświadczeniach, stopniowo wykorzystywać je na rzecz polskich lekarzy – mówi Michał Matuszewski, członek Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Światowe Stowarzyszenie Lekarskie jest największą organizacją lekarską na świecie, zrzeszającą krajowe organizacje lekarskie z ponad stu państw świata. Działa w celu zapewnienia niezależności lekarzy oraz na rzecz najwyższych standardów opieki medycznej i etyki lekarzy.