19 czerwca 2024

Płyn do przechowywania narządów. Z Polski!

Płyn do przemywania i przechowywania narządów pobieranych do przeszczepów opracowali naukowcy związani ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Jak podkreślają, polski produkt w niczym nie ustępuje importowanym, a jest o połowę tańszy.

Foto: Marta Jakubiak

Płyn jest przezroczystym, bezbarwnym lub lekko żółtym roztworem, przeznaczonym do przemywania i przechowywania serca, wątroby, trzustki i nerek.

„Po pobraniu stosuje się płyn do przepłukania i schłodzenia narządu. Skład spowalnia negatywne procesy zachodzące w tym narządzie, stabilizuje go” – wyjaśnił w rozmowie z PAP twórca płynu prof. Florian Ryszka.

Preparat stosował już z powodzeniem prof. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej i ordynator oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Jest bardzo dobry, nie widzimy żadnej różnicy jeśli chodzi o skuteczność płukania i prezerwacji w porównaniu ze znacznie droższymi preparatami importowanymi. Jeśli uda się ten środek wypromować, to będzie polski sukces” – podkreślił prof. Cierpka.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl