12 czerwca 2024

Powtórka z medycznego pakietu stulecia

W województwie kujawsko-pomorskim planowane są nowe inwestycje w jednostkach ochrony zdrowia. Łączna ich wartość sięgnie 400 milionów złotych. Przedsięwzięcia będą realizowane w ramach „Medycznego pakietu stulecia 2”, czyli kontynuacji marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek zdrowotnych w regionie.

Foto: Wojtek Szabelski, freepress.pl

– Za realizację drugiej części programu będzie odpowiedzialna nasza wojewódzka samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która zarządza też jego pierwszą częścią. Środki pochodzić będą z zaciągniętego przez KPIM kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dokończenie modernizacji szpitali jest niezbędne. Bezpieczeństwo zdrowotne i korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest niestety kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Start programu zaplanowano na ostatni kwartał 2015 roku.

Jedną z najważniejszych inwestycji będzie rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Rozbudowa WSZ stała się konieczna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym. W skład struktury lecznicy wchodzą bowiem obecnie także szpitale psychiatryczny i obserwacyjno-zakaźny.

W „Medycznym pakiecie stulecia 2” znalazło się także kilka innych inwestycji. Dotyczą one:

  • Centrum Onkologii w Bydgoszczy,
  • Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy,
  • Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Świeciu,
  • Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy,
  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku,
  • Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.