18 lipca 2024

Prawa ręka ministra Ziobry w NIL. Chodzi o system no-fault

W czwartek w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej doszło do spotkania prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem.

Foto: shutterstock.com

Prezes NRL Łukasz Jankowski przedstawił wiceministrowi sprawiedliwości założenia tworzonego przez samorząd lekarski projektu ustawy wprowadzającej system bezpieczeństwa leczenia oparty na idei no-fault.

Łukasz Jankowski zwracał uwagę na to, że zdarzenia niepożądane najczęściej są wynikiem błędów systemowych, o czym świadczy m.in. marginalna liczba spraw kończących się stwierdzeniem winy lekarza.

– Wielokrotnie samorząd lekarski podkreślał szkodliwość wywierania na lekarzy dodatkowej presji prawnej. Zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego, więc wykonywaniu naszej pracy nie powinno towarzyszyć bezzasadne tworzenie atmosfery strachu przed więzieniem, wizja przesłuchań przez prokuratora czy czasochłonnych batalii sądowych. Pomysł zaostrzania kar, z którego na szczęście rządzący wycofali się, przyniósłby fatalne skutki i dla lekarzy i dla pacjentów – mówi prezes NRL.

– Koncepcję sprawdzającą się w krajach słynących z bardzo dobrze działającej ochrony zdrowia, z dostosowaniem tej koncepcji do polskich realiów, proponujemy w naszym projekcie ustawy. System mierzy się z problemami kadrowymi np. w specjalizacjach zabiegowych, których lekarze nie chcą wybierać ze względu na ryzyko odpowiedzialności karnej, a medycyna nie może zmierzać w kierunku defensywnym, lecz rozwijać się. Jestem przekonany, że spotkanie pozwoliło panu ministrowi poznać lepiej perspektywę lekarską, która jest zdecydowanie spójna z perspektywą dobra pacjenta – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.

W spotkaniu uczestniczył również sekretarz NRL Grzegorz Wrona. „Zdaniem prezesa i sekretarza spotkanie pozwoliło na spokojne omówienie argumentów, rozwianie wątpliwości i stanowiło istotne otwarcie na perspektywę środowiska lekarskiego. Obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy” – czytamy w komunikacie.