19 lipca 2024

Premier o pandemii: musimy zachowywać czujność

– Musimy cały czas zachowywać czujność – przestrzegł premier Mateusz Morawiecki w trakcie czwartkowej konferencji prasowe, na której wraz z ministrem zdrowia zapowiedział złagodzenie obostrzeń w okresie wakacyjnym.

Foto: Krystian Maj/KPRM

– Dane, które do nas spływają, są rzeczywiście lepsze, ale pamiętajmy, że pandemia cały czas może wybuchać w różnych miejscach. Pandemia się nie zakończyła, mamy niebezpieczne mutacje, np. indyjskie – mówił premier Mateusz Morawiecki, dodając, że luzowanie obostrzeń trzeba uzależnić od liczby osób zaszczepionych. – Na początku czerwca pobiliśmy rekord: 620 tys. szczepień w ciągu doby – przypomniał. 

Jak zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski, sytuacja epidemiczna jest uważnie monitorowana. – Ta najważniejsza informacja, która wynika z obserwacji w ostatnim czasie jest taka, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń czy innych tych parametrów monitorowanych w trakcie pandemii – podkreślił szef resortu zdrowia.

W ostatnim tygodniu ze wszystkich placówek POZ otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów w kierunku SARS-CoV-2, podczas gdy w czasie apogeum trzeciej fali było ich 280 tys. – To pokazuje, że sytuacja poprawia się – ocenił Adam Niedzielski. – Razem z premierem uznajemy, że największym zagrożeniem sytuacji pandemicznej są nowe mutacje i ryzyko ich pojawienia się. W tej chwili wszystkie środki, jeżeli chodzi o działania epidemiczne, kierujemy przede wszystkim na badanie, z jakim typem, z jaką mutacją, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia – wskazał.

Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej zostaje ograniczana infrastruktura covidowa, w tym liczba łóżek przeznaczanych na potrzeby osób chorujących na COVID-19. Minister zdrowia poinformował, że dostępność łóżek dla takich pacjentów zmniejszyła się o blisko 30 tys. w ciągu ostatniego nieco ponad miesiąca. – Cały czas trwa proces redukowania tej infrastruktury po to, żeby przywracać standardowe działanie systemu opieki zdrowotnej – powiedział.

Rząd zdecydował się złagodzić kolejne obostrzenia. Od najbliższej niedzieli 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach (zajęta może być połowa miejsc), a od soboty 26 czerwca ten limit zostanie podniesiony do 75 proc. miejsc. Także od 26 czerwca w kinach, teatrach czy hotelach i restauracjach będzie mogło być zajęte 75 proc. miejsc. Te limity nie obowiązują osób zaszczepionych. Jak podkreślił minister Adam Niedzielski, weryfikacja, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, należy do organizatora.

Więcej o nowych obostrzeniach piszemy TUTAJ.