24 czerwca 2024

Prezes NRL apeluje o izolację Rosjan na polu naukowym

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelował o zawieszenie współpracy z instytucjami rosyjskimi i powstrzymanie się od nawiązywania nowych kontaktów na polu naukowym.

Foto: pixabay.com

W czwartek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do rektorów, prezydentów, prezesów i dyrektorów uczelni medycznych, medycznych towarzystw naukowych, instytutów badawczych, Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności z apelem o zawieszenie współpracy z instytucjami rosyjskimi, a także powstrzymanie się od nawiązywania nowych kontaktów na polu naukowym.

„Niech najeźdźcy naszego sąsiada, niepodległego, wolnego kraju dotkliwie odczują w każdej sferze – od militarnej przez polityczną, ekonomiczną po naukową – jak bardzo potępiamy ich zamach na niewinnych ludzi. Pragnę podkreślić, że celem takiego działania nie jest zemsta na społeczeństwie rosyjskim, lecz niezgoda na agresję w stosunkach międzynarodowych, niezgoda na naruszanie podstawowych praw i wolności przynależnych każdemu człowiekowi” – czytamy w apelu prezesa NRL.

Prof. Andrzej Matyja podkreślił, że brutalna inwazja Federacji Rosyjskiej na niezależne państwo zasługuje na jednoznaczne potępienie, a ogrom cierpienia fizycznego i psychicznego nikogo nie pozostawia obojętnym. „Na naszych oczach dokonuje się akt negacji wszystkiego, o co codziennie walczą medycy na całym świecie, czyli obrony zdrowia i życia każdego człowieka. Dlatego uważam, że mamy moralny obowiązek (…) dać wyraz naszemu oburzeniu w formie izolacji rosyjskich instytucji, by w ten sposób zademonstrować sprzeciw wobec wojny rozpętanej przez Federację Rosyjską” – podkreślił prezes NRL.