16 lipca 2024

Prezes NRL do prezesa TVP: środowisko lekarskie jest zbulwersowane

„Chcę wyrazić głębokie oburzenie i zaprotestować przeciwko podawaniu szerokiej publiczności nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa i rozpowszechnianiu obraźliwych dla lekarzy opinii, które podważają zaufanie społeczne do polskich i zagranicznych lekarzy oraz całej służby zdrowia”.

Gmach TVP. Foto: pixabay.com

Tak brzmi fragment listu otwartego prezesa NRL skierowanego do prezesa TVP w związku bulwersującymi wypowiedziami, które padły w trakcie programu „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2 w dniu 23 maja.

„Środowisko lekarskie jest zbulwersowane postawą zaprezentowaną przez pana Wojciecha Brzozowskiego, który nie tylko przedstawił sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną informacje na temat zagrożenia koronawirusem, zaprzeczając występowaniu pandemii i bagatelizując jej rozmiar, ale także oskarżył lekarzy o brak uczciwości, kierowanie się interesem ekonomicznym i wskazał, że są >>przyczyną tego, że firmy są zamknięte, ludzie tracą pracę i jest dramat społeczny<<” – czytamy w liście.

Prezes NRL prof. Andrzej Matyja wyraził pełne poparcie dla rzeczowych informacji przedstawionych w trakcie programu przez dr. Michała Sutkowskiego i podziękował mu za konsekwentną i spokojną argumentację opartą o dostępną obecnie wiedzę o wirusie. „Mając na uwadze misję telewizji publicznej, apeluję do Pana Prezesa, aby telewizja publiczna nie uczestniczyła w żaden sposób w upowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa, które nie mają żadnych podstaw naukowych. Wypowiedzi takie są szczególnie szkodliwe dla społeczeństwa dotkniętego epidemią, ponieważ podważają zaufanie do lekarzy i do całej służby zdrowia” – podkreślił.