22 maja 2024

Prezes NRL reaguje na słowa szefa PiS o lekarzach

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zasugerował, że lekarze narażają pacjentów na utratę zdrowia poprzez świadome odraczanie udzielania świadczeń. Na słowa szefa partii rządzącej błyskawicznie zareagował prezes NRL.

Jarosław Kaczyński. Foto: Rafał Zambrzycki

„Szanowny Panie Premierze, zgodnie z doniesieniami medialnymi o Pana wypowiedzi w Stargardzie Szczecińskim zacytowanej w dniu 12 października 2022 r. na portalu internetowym Onet.pl, sugerującej, że lekarze narażają pacjentów na utratę zdrowia poprzez odraczanie w sposób świadomy udzielania świadczeń zdrowotnych, uprzejmie proszę o wskazanie lekarzy, którzy dopuszczają się opisanych przez Pana praktyk” – czytamy w piśmie skierowanym do prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, które w środę zostało opublikowane na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Prezes Łukasz Jankowski podkreślił, że sytuacje wskazane przez szefa PiS stanowią podstawę do wszczęcia postępowania m.in. przed organami odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego. „Pragnę również podkreślić, że z dostępnych samorządowi lekarskiemu informacji wynika, że niemal we wszystkich przypadkach, przedłużony czas oczekiwania pacjenta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jest skutkiem wadliwej konstrukcji systemu ochrony zdrowia, niedoboru koniecznego finansowania oraz kadr medycznych w sektorze publicznym” – napisał prezes NRL.