18 lipca 2024

Prezes NRL zajął trzecie miejsce na Liście Stu 2000

Prezes NRL Andrzej Matyja zajął trzecie miejsce na „Liście Stu” najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia w 2020 r. Wyniki plebiscytu „Pulsu Medycyny” ogłoszono 9 marca.

Foto: mat. prasowe

Kandydaci oceniani byli przez kapitułę osobno w dwóch kategoriach: Medycyna i System Ochrony Zdrowia.

Jurorzy brali pod uwagę osiągnięcia i dokonania kandydatów w 2020 r., reputację zawodową i wpływy w środowisku oraz siłę publicznego oddziaływania. W każdej z tych kategorii przyznawali od 0 do 10 punktów.

Po zsumowaniu wyników za osobę mającą największy wpływ na system ochrony zdrowia w 2020 r. jury uznało ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W tej samej kategorii drugie miejsce zajął dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń, doradca ds. walki z COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej, a trzecie – prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej UJ CM.

Na dalszych pozycjach znaleźli się m.in. prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski (33. miejsce) i członek Naczelnej Rady Lekarskiej Damian Patecki (70. miejsce).

Za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie w 2020 r. jury uznało prof. Krzysztofa Simona, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynatora I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu.