19 lipca 2024

Prezydent powołał Adama Niedzielskiego na urząd ministra zdrowia

Prezydent RP Andrzej Duda powołał na urząd ministra zdrowia dra n. ekon. Adama Niedzielskiego. Uroczyste wręczenia powołania odbyło się w środę 26 sierpnia w Pałacu Prezydenckim wraz z wręczeniem ministerialnej teki Zbigniewowi Rau – nowemu szefowi  resortu spraw zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda powołał na wniosek premiera nowych ministrów. Foto: Grzegorz Jakubowski, KPRP

– To nie są dla zdrowia i polityki zagranicznej łatwe czasy. Polityka prowadzona przez panów poprzedników była prowadzona dobrze, proszę o kontynuację – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W tych słowach nawiązał do trwającej pandemii i protestów na Białorusi. Prezydent w krótkim wystąpieniu ocenił, że przed nowymi ministrami stoją „wielkie zadania” oraz poprosił o „dobrą współpracę”.

Dr Adam Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył dwa kierunki studiów: ekonomię oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. Jest ekspertem z zakresu zarządzania publicznego. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Karierę zawodową rozpoczął w Ministerstwie Finansów, gdzie pełnił również funkcję dyrektora generalnego. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 Od 12 lipca 2018 r. Adam Niedzielski był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych, a od 18 lipca 2019 r. pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Decyzją ministra zdrowia z 10 października 2019 r. został powołany na stanowisko prezesa NFZ. Adam Niedzielski regularnie uprawnia sport. Jest miłośnikiem biegania, gór i piłki nożnej. Lubi także jeździć na rowerze, a w mediach społecznościowych regularnie zachęca do aktywności fizycznej. Jest żonaty. Ma jedno dziecko.