24 czerwca 2024

Probiotyk drożdżowy a leczenie IBD

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital opracowali drożdże, dzięki którym można osiągnąć wiele nowych efektów w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit (IBD).

Komórki Sacharomyces cerevisiae w różnicowej mikroskopii interferencyjnej. Foto: Masur / domena publiczna

– Wzięliśmy drożdże – te same, które są używane do produkcji piwa – i daliśmy im zdolność wykrywania stanu zapalnego oraz wydzielania cząsteczki przeciwzapalnej – poinformował dr Francisco Quintana, badacz z Centrum Chorób Neurologicznych Ann Romney w Brigham.

– Tę platformę nazwaliśmy „botami Y” (roboty drożdżowe). Widzimy w niej potencjał do opracowania środków, które mogą leczyć choroby tkanki jelitowej i nie tylko – podkreślił.

Naukowcy opracowali swój probiotyk przy użyciu Saccharomyces cerevisiae, gatunku drożdży stosowanych w produkcji wina, w piekarnictwie i piwowarstwie. Korzystając z technologii edycji genów CRISPR/Cas9, wprowadzili elementy genetyczne, które są zdolne wykrywać stan zapalny i reagować poprzez wydzielanie enzymu, który może degradować kluczową cząsteczkę zaangażowaną w stan zapalny.

Zmodyfikowane drożdże mogą wydzielać różne poziomy enzymu, w zależności od tego, jak duża część sygnału zapalnego jest obecna w jelicie. Oznacza to, że probiotyk może wykazywać odpowiedź wysoce sfokusowaną na stan zapalny. U myszy zmodyfikowane drożdże skutecznie stłumiły zapalenie jelit, zmniejszyły zwłóknienie i przywróciły zrównoważony mikrobiom jelitowy.

– Chcemy wykorzystać narzędzia biologii syntetycznej do projektowania tego, co można znaleźć w naturze – powiedział Francisco Quintana. Prowadzone będą dalsze badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego probiotyku.

Źródło: medicalxpress.com