21 czerwca 2024

Prof. Romuald Krajewski na czele UEMS

Polski neurochirurg, a jednocześnie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przez drugą kadencję będzie kierował najstarszą organizacją lekarską w Europie. Prof. Romuald Krajewski pewnie zwyciężył we wczorajszym głosowaniu na prezydenta Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów (European Union of Medical Specialists – UEMS).

DSC03049-001

Foto: Mariusz Tomczak

W tajnym głosowaniu prof. Romualda Krajewskiego poparły 23 krajowe ekipy, a jego kontrkandydata, Włocha Giorgio Berchicci – 4. – Jestem zadowolony, bo ten wynik świadczy o dużym zaufaniu – powiedział zaraz po wyborze.

Prof. Krajewski opowiada się m.in. za wzmocnieniem roli krajowych towarzystw specjalistycznych w komisjach egzaminacyjnych, które określają programy i standardy kształcenia lekarzy specjalistów oraz organizują europejskie egzaminy specjalizacyjne. Jest również zwolennikiem jeszcze większego współdziałania lekarzy z różnych krajów.

W zarządzie UEMS, w kadencji przypadającej na lata 2016-2019, znaleźli się ponadto czterej wiceprezydenci: Joao Grenho, Othmar Haas, Marc Hermans i Hans Hjelmqvist. Sekretarzem generalnym UEMS został prof. Vassilios Papalois, skarbnikiem Bernard Maillet, a osobą odpowiedzialną za sprawny przepływ informacji prof. Zlatko Fras.

Głosowanie odbyło się 16 października podczas posiedzenia UEMS w Warszawie. Dziś odbywają się spotkania grup roboczych, które podejmują tematy z zakresu kształcenia medycznego, rozwoju zawodowego, e-zdrowia i jakości opieki medycznej. Po południu planowane są posiedzenia Rady UEMS i sekcji specjalistycznych. Polska jest po raz pierwszy miejscem obrad tej organizacji (zdjęcia z obrad można zobaczy tutaj).

UEMS istnieje od 57 lat. Zrzesza organizacje reprezentujące lekarzy specjalistów z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz sześciu krajów stowarzyszonych. Posiedzenia Rady UEMS są dwa razy w roku, na wiosnę w Brukseli (właśnie tam jest siedziba organizacji), a jesienią w jednym z krajów członkowskich.

Naczelna Izba Lekarska, jako członek UEMS, jest uprawniona do kierowania swych przedstawicieli do poszczególnych sekcji specjalistycznych tej organizacji po uzgodnieniu z odpowiednimi towarzystwami naukowymi.