15 czerwca 2024

Program leczenia WZW C na światowym poziomie!

Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją Sovaldi i Harvoni, dwa nowe leki, dzięki czemu wszyscy pacjenci (bez wyjątku) żyjący z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, od 1 listopada 2015 r. będą mogli otrzymać wysoce skuteczne leczenie. Ta niezwykle ważna i długo oczekiwana decyzja Ministra Zdrowia pozwoli lekarzom dobrać optymalną terapię dla chorych na WZW C, niezależnie od genotypu HCV, którym są oni zakażeni.

Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei

Poza faktem, że nowo refundowane leki rozszerzają wachlarz terapeutyczny dla tych, dla których nowoczesne leczenie jest już od kilku miesięcy wpisane na listę refundacyjną, decyzja Ministra Zdrowia jest szczególnie ważna dla chorych z WZW C ze zdekompensowaną marskością wątroby, oczekujących na przeszczep narządu, po przeszczepie oraz tych, u których zastosowana uprzednio terapia trójlekowa okazała się nieskuteczna.

Czyli dla osób, dla których jeszcze do niedawna Narodowy Fundusz Zdrowia nie dysponował żadną propozycją innowacyjnego leczenia. Wszyscy ci pacjenci należą do grupy najbardziej narażonej na ryzyko śmierci związane z rozwojem zakażenia. Dla wielu z nich ostatnie miesiące były walką z czasem. Bez nowych terapii mogliby umrzeć. Teraz będą mogli żyć.

Decyzja Ministra Zdrowia jest zwieńczeniem prac, które resort zdrowia prowadził od wielu miesięcy, a których efektem jest program leczenia nie mający dziś sobie równych w całej Europie. – Wszystkie najnowsze leki, o których pacjenci marzyli, lada chwila będą dla nich dostępne bezpłatnie – komentuje Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej, skupiającej kluczowe organizacje wspierające pacjentów z WZW C.

Polscy pacjenci chorzy na WZW C otrzymali modelowy program dostępu do nowoczesnego leczenia oparty o klarowne kryteria i jasne zasady. To z kolei, zdaniem ekspertów, oznacza, że w perspektywie 15-20 lat, przy relatywnie niewielkim i krótkotrwałym zwiększeniu nakładów na leczenie, możliwa będzie całkowita eradykacja HCV w Polsce.

– Jestem szczęśliwa, że wielomiesięczne prace Ministerstwa Zdrowia i starania organizacji pozarządowych przyniosły tak znakomity rezultat. Teraz najważniejszym jest to, by ta informacja dotarła do tych pacjentów, którzy zwątpili, iż mogą wyleczyć się z WZW C i zaprzestali wizyt w poradniach, zanim nastąpi u nich rozwój choroby nowotworowej – dodaje Barbara Pepke.

W terapii zakażeń HCV w naszym kraju małymi krokami dokonuje się rewolucja. Przypomnijmy, że 1 lipca br. wprowadzono nowy program leczenia WZW C, który ma zapewnić szeroki dostęp pacjentom do nowoczesnych terapii bezinterferonowych (pisaliśmy o tym kilka tygodni temu). Już wtedy wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zadeklarował otwartość na poszerzenie opcji terapeutycznych dla pozostałych pacjentów.


Czy warto zrobić test na HCV? Ile kosztuje? Odpowiedź na to pytanie tutaj.