13 czerwca 2024

Program szczepień przeciw COVID-19. Sprawdź harmonogram na marzec

– Założyliśmy, że do końca marca zaszczepimy w Polsce 3 mln osób. To na pewno się uda – mówi Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Minister Michał Dworczyk. Foto: Krystian Maj/KPRM

– Liczymy, że ok. 3,5 mln osób będzie zaszczepionych pierwszą dawka do końca tego kwartału, czyli ponad 20 proc. więcej niż to co, zadeklarowaliśmy – dodaje minister Michał Dworczyk.

Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Do najważniejszych dat w tym miesiącu należy zaliczyć:

  • 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;
  • 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0;
  • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
  • 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.
Program szczepień w marcu 2021 r. Foto: KPRM

11 marca uruchomiona zostanie rejestracja na szczepienia dla osób z wieku od 65 do 69 lat. Harmonogram wygląda w następujący sposób:

DATAGRUPA
11.03 – 13.03Rocznik 1952
18.03 – 20.03Rocznik 1952 – 1954
22.03 – 24.03Rocznik 1952 – 1956
25.03 – 27.03Grupa 70+

„Dajemy pierwszeństwo w rejestracji osobom najstarszym, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później” – czytamy na stronie internetowej www.gov.pl.

– Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników – wyjaśnia minister Michał Dworczyk.

– Podzieliliśmy na mniejsze grupy seniorów. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w danym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby te zapisy były jak najłatwiejsze i trzeba było długo czekać na swoją kolej – mówi pełnomocnik ds. szczepień.

15 marca startują szczepienia przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne stanowią większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych SARS-CoV-2.

Harmonogram rejestracji seniorów w wieku 65-69 lat (marzec 2021 r.). Foto: KPRM

Wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dni 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

– Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki – poinformował w czwartek Michał Dworczyk, dodając, że jest to rekomendacja Rady Medycznej przy premierze wynikająca z aktualnego stanu badań zarówno nad wirusem, jak i nad szczepionkami.