24 maja 2024

Przewodniczący KEP objął patronatem akcję oddawania osocza

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki przyłączył się do apelu prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi skierowanego do ozdrowieńców, obejmując jednocześnie tę inicjatywę swoim patronatem.

Foto: pixabay.com

Jak poinformowała w piątek NIL, do wszystkich biskupów Konferencji Episkopatu Polski przesłano prośbę, aby w najbliższe niedziele odczytać informację o apelu podczas komunikatów parafialnych we wszystkich kościołach w Polsce.

„Szanowni Państwo! Ozdrowieńcy COVID-19! Chorzy potrzebują Waszej pomocy! Badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19 podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem, a w pewnych sytuacjach zmniejszyć ryzyko zgonu. W szpitalach na podanie osocza ozdrowieńców czeka bardzo wielu ciężko chorych pacjentów. Możecie im pomóc oddając krew” – zaapelował prezes NRL Andrzej Matyja, dodając, że wystarczy zgłosić się nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Potencjalnym dawcą osocza może być każdy ozdrowieniec. „Dołączcie do nas, medyków. Dołączcie do tych, którzy pomogli Wam i pomóżcie w uratowaniu innych. Dzięki Wam możemy przechylić szalę w walce z wirusem. Dzięki Wam możemy go szybciej zwalczyć i sprawić, że więcej osób odzyska zdrowie. Ich los jest również w Waszych rękach! Zwracam się do Państwa z tym apelem w wyjątkowym czasie, czasie Adwentu, kiedy dar z siebie ma znaczenie szczególne. Jak nauczał św. Jan Paweł II takim darem jest oddanie krwi w celu ratowania ludzkiego życia” – napisał prezes NRL w apelu do ozdrowieńców.