24 maja 2024

Przez dwa lata zawiozą na badania za darmo

Przywiozą na badania, odwiozą do domu i dadzą upominek, a jeśli trzeba to wynajmą opiekunkę dla osoby niesamodzielnej na czas badania. W ten sposób Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zachęca kobiety do badań mammograficznych i cytologicznych.

Z bezpłatnego dowozu na badania do ŚCO skorzystała grupa mieszkanek Buska-Zdroju

Z bezpłatnego dowozu na badania skorzystały już mieszkanki Buska-Zdroju

– Robimy wszystko, żeby przekonać panie, że warto wykonywać profilaktyczną mammografię i cytologię, bo zgłaszalność na te badania jest bardzo niska. Takie zaniedbanie swojego zdrowia przekłada się na późne wykrywanie nowotworów w zaawansowanym stadium – mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Powód: niska zgłaszalność

Jak wynika z danych świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w pierwszym półroczu 2017 roku mammografię w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi wykonało tylko około 38 proc. uprawnionych do tego mieszkanek województwa świętokrzyskiego.

Z kolei cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy tylko nieco ponad 20 proc. uprawnionych. Z ankiet przeprowadzonych wśród pacjentek wynika, że kobiety nie badają się, bo: „lepiej nie wiedzieć”, „jeszcze mi coś znajdą”, „trudno dotrzeć na badanie”, „nie mam czasu na czekanie w kolejkach”, „wstydzę się”.

Maksimum dostępności, zero wymówek

– Dlatego postanowiliśmy zlikwidować wszystkie bariery w dostępie do badań, żeby już nie było wymówki, że nie mam czasu, nie mam z kim zostawić dziecka. Jeśli pani się zdecydowała, ŚCO puka do drzwi i jedziemy – mówi prof. Góźdź.

Pierwsza wycieczka profilaktyczna dotarła do ŚCO w ostatnią środę. Około godziny 9 z klimatyzowanego busa wysiadło siedem pań pracujących w Urzędzie Miasta w Starachowicach. Po to, żeby mogły zrobić w ŚCO mammografię i cytologię, dostały wolny dzień od swojego pracodawcy.

– Warto zadbać o swoje zdrowie. Wchodzimy w ten projekt z przyjemnością. Będziemy sukcesywne delegować panie na badania, żeby wszystkie mogły z nich skorzystać – deklaruje Marek Materek, prezydent Starachowic.

Wygodnie i bez kolejki

– Pomysł bardzo dobry, wszystko mamy zorganizowane od początku do końca. Same pewnie jeszcze długo byśmy się nie zmobilizowały. Warto polecić innym paniom, żeby skorzystały. Jest wygodnie, bez kolejki i atmosfera jak w szpitalu w Leśnej Górze – oceniły uczestniczki pierwszej „wycieczki po profilaktykę”.

– Nie ma co odwlekać. Wystarczy skrzyknąć koleżanki albo sąsiadki i zadzwonić po bezpłatny transport do Centrum Onkologii. Jesteśmy żywym dowodem, że to możliwe. W ciągu godziny załatwiłyśmy mammografię i cytologię i jeszcze dostałyśmy fajne prezenty. Świetna inicjatywa, powiemy znajomym, żeby skorzystały – mówią panie Agnieszka i Anna, uczestniczki drugiej grupy, która przyjechała do ŚCO w sobotę z Buska-Zdroju.

Dowiozą, zbadają, nauczą jak zdrowo żyć

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w Polsce zaoferował bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego korzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego będące w wieku 25-59 lat (profilaktyka raka szyjki macicy) oraz 50-59 lat (profilaktyka raka piersi).

Bezpłatny dowóz do ŚCO i z powrotem do miejsca zamieszkania jest jednym z udogodnień znoszących bariery w dostępie do badań profilaktycznych. Wystarczy, że zbierze się grupa minimum 5 osób i zadzwoni na dedykowane projektom infolinie: 607 77 88 88 (mammografia) lub 609 99 00 33 (cytologia). Oprócz tego panie mogą na czas badania zamówić bezpłatną opiekę dla osoby niesamodzielnej (np. dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami).

Akcja potrwa dwa lata

Po badaniach pacjentki otrzymują praktyczne kobiece upominki przypominające o profilaktyce. Ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych są realizowane w ramach prowadzonych przez ŚCO projektów „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie” i „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie”, dofinansowanych z Funduszy Europejskich.

W ramach tych projektów prowadzone są również spotkania edukacyjne w gminach, połączone z nauką czujności onkologicznej, zdrowego stylu życia, obserwacji swojego organizmu i samobadania piersi. Bezpłatne spotkania są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Projekty będą realizowane do połowy 2019 roku.