20 maja 2024

Psycholog dla skóry

Pod patronatem naukowym dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie rusza ogólnopolski program edukacyjny „Psycholog dla skóry”.

Foto: pixabay.com

Celem jest zbudowanie kompleksowego systemu wsparcia psychologicznego osób z przewlekłymi, zapalnymi chorobami skóry – m.in. takimi jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

W ramach programu „Psycholog dla skóry” osoby z chorobami dermatologicznymi będą mogły korzystać z pomocy psychologa przeszkolonego oraz grup wsparcia online, a w późniejszym czasie także grup powołanych przy klinikach dermatologicznych.

Ponad 60 proc. osób z łuszczycą cierpi na depresję, ponad 90 proc. chorych na AZS pogarsza się jakość życia w związku z rozpoznaniem. Chorym towarzyszą również inne zaburzenia psychiczne, które mają ogromny wpływ na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, ale także na podejmowanie starań o poprawę fizycznego stanu zdrowia, a tym samym poprawę jakości życia.

Wpływ na zmianę podejścia może mieć zorganizowane wsparcie psychologiczne, które dostępne od etapu diagnozy, pomoże przejść osobie chorej ścieżkę do skutecznego i efektywnego leczenia, a także wesprze w regularnych codziennych czynnościach związanych z dbaniem o skórę.

Program „Psycholog dla skóry” skierowany jest do dwóch grup:

  • osób dorosłych i dzieci z przewlekłymi, zapalnymi chorobami skóry, którzy szukają wsparcia psychologicznego w postaci zorganizowanej grupy wsparcia oraz telekonsultacji psychologicznej,
  • psychologów oraz studentów kończących studia o kierunkach psychologicznych.

Więcej na stronie https://amicusfundacja.org.