24 lipca 2024

R4W: Na dwóch kółkach na przekór burzom i nowotworom

Ride 4 Women – grupa ginekologów onkologów przemierzających Europę na rowerach, aby okazać solidarność z kobietami walczącymi z chorobą nowotworową i promować badania profilaktyczne, dotarła 10 lipca do Kielc.

Na rogatkach Kielc przywitała ich grupa rowerzystów, w której znaleźli się lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, klubów i stowarzyszeń sportowych, mieszkańcy miasta.

Cały peleton, ścigając się z nadciągającą burzą, przejechał przez centrum Kielc do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie odbyła się konferencja prasowa. W tym dniu panie w wieku 25-59 lat mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w ŚCO, które było gospodarzem tego etapu R4W.

Dr Rene Laky z Kliniki Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Graz (były prezydent ENYGO), pomysłodawca i lider grupy R4W wyjaśnił, że ideą tego przedsięwzięcia jest nakłonienie kobiet do korzystania z profilaktyki onkologicznej, ponieważ co roku na świecie umiera z powodu nowotworów kilkadziesiąt tysięcy kobiet.

– Każda śmierć to ogromna tragedia. To bardzo młode osoby, w kwiecie wieku, które mają całe życie przed sobą. Raka można odpowiednio wcześnie wykryć, jeśli badamy się regularnie – podkreśla były szef ENYGO. – W taki sposób chcemy też wesprzeć kobiety – mówi dr Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, który co roku bierze udział w rajdzie.

– My zmagamy się przez chwilę z kilometrami, one zmagają się na co dzień z chorobą. My mamy wybór, możemy wybrać sobie dystans, czasami odpocząć, a one nie. Chcemy w ten sposób uświadamiać ludzi i mówić, jak ważne są szczepionki i badania, bo wielu tragediom można zapobiec – dodaje dr Piotr Lepka.

W środę 11 lipca ekipa Ride 4 Women wyruszyła z Kielc do Krakowa. – Przed nimi jeszcze 900 kilometrów, dziennie przejeżdżają około 150 km, więc powinni spokojnie dotrzeć do Wiednia na 15 lipca – powiedział dr Kamil Zalewski z Kliniki Ginekologii ŚCO, prezydent Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów (ENYGO) i współorganizator kieleckiego etapu R4W.

Ride 4 Women jest inicjatywą Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów (ENYGO). Od 2014 roku co roku w lipcu grupa 15-20 ginekologów onkologów z ośrodków onkologicznych w czasie swoich urlopów przemierza na rowerach Europę, aby wspierać kobiety walczące z chorobą nowotworową oraz promować zdrowy styl życia i badania profilaktyczne (cytologię).

Każdego roku jadą inną trasą, aby dotrzeć ze swoim przesłaniem „Faster than cancer” („Szybciej niż rak”) do jak największej liczby ludzi. W miastach, w których się zatrzymują, organizują konferencje prasowe, pikniki profilaktyczne, akcje edukacyjne. Trasa tegorocznego R4W wiedzie z Tallina do Wiednia (1700 km). Motywem przewodnim tej edycji R4W jest profilaktyka raka szyjki macicy.

Patronami honorowymi kieleckiego etapu R4W byli: Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Wojciech Lubawski – Prezydent Miasta Kielce.