18 lipca 2024

Recepta na Ruch. Kto wystawi skierowanie?

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pilotaż nowego programu Recepta na Ruch, który obejmie  15 tys. osób. Uczestnicy otrzymają dostęp do indywidualnych programów treningowych, opracowanych przez fizjoterapeutów.

Fot. pixabay.com

Ćwiczenia będą dopasowane do potrzeb i możliwości uczestników. Program będzie trwał łącznie 18 tygodni – w trzech seriach po sześć tygodni. Po zakończeniu każdego etapu programu przewidziana jest konsultacja z fizjoterapeutą.

W ramach pilotażu uczestnicy będą mogli skorzystać również z konsultacji z dietetykiem oraz, w razie potrzeby, z psychologiem czy lekarzem specjalistą. Realizacja programu odbywa się za pośrednictwem aplikacji mojeIKP.

Do kogo?

Recepta na Ruch to program profilaktyczny, wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi, w których zalecana jest aktywność fizyczna. W programie mogą wziąć udział pacjenci, którzy  ukończyli 25 lat, a ich stan zdrowia pozwala na samodzielny czynny udział w treningu. Warunkiem uczestnictwa w programie jest też korzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP.

Do programu będą kwalifikowani pacjenci ze specjalnym skierowaniem. Takie skierowanie może wystawić lekarz, pielęgniarka lub położna POZ oraz lekarz specjalista: neurolog, kardiolog, ortopeda, gastrolog, diabetolog, onkolog, ginekolog, urolog, endokrynolog, pulmonolog lub fizjoterapeuta.

Profilaktyka w aplikacji

Odpowiednie nawodnienie, dopasowana aktywność fizyczna czy zbilansowana dieta to filary profilaktyki zdrowotnej. Wprowadzając niewielkie zmiany w swoim codziennym życiu, można zapobiegać wielu chorobom, zwłaszcza cywilizacyjnym. Pacjenci coraz częściej poszukują narzędzi, które im w tym pomogą, dlatego w aplikacji mojeIKP systematycznie pojawiają się kolejne funkcje profilaktyczne.

Już teraz użytkownicy mogą sprawdzić dzienną liczbę zrobionych kroków, skorzystać z planów profilaktyczno-treningowych „8 tygodni do zdrowia” oraz zadbać o prawidłową dietę dzięki planom żywieniowym NFZ oraz licznikowi wody. Poprzez aplikację mojeIKP można również skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus.

Źródło: CeZ