13 czerwca 2024

Roboty są w coraz mniejszych miastach. Da Vinci trafił do Siedlec

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach dołączył do elitarnego grona placówek dysponujących światowej klasy systemem robotycznym da Vinci.

Foto: archiwum

Szybszy powrót do zdrowia, mniej powikłań i duża precyzja podczas zabiegów operacyjnych – to tylko niektóre zalety nowego sprzętu.

– Jestem dumna, że nasz siedlecki szpital wzbogaci się o tak innowacyjny sprzęt. To nie jest tani zakup, ale zależy nam na tym, aby mieszkańcy Mazowsza mieli dostęp do leczenia na światowym poziomie i mogli na miejscu, bez wybierania się w daleką podróż, korzystać z najnowszych rozwiązań, jakie oferuje medycyna – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, która uczestniczyła w oficjalnej prezentacji robota.

Siedlecki Szpital Wojewódzki jest pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ginekologii i urologii będą przeprowadzane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci. Pierwszej generacji systemy tego typu zostały opracowane dwie dekady temu, a obecnie oferowana jest już czwarta generacja. Na całym świecie przeprowadzono dotychczas ponad 6 mln operacji przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci, z czego ok. 1 mln w ubiegłym roku.

Zakup robota był możliwy dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa w wysokości prawie 9,6 mln zł.

– System robotyczny da Vinci to technologia dwudziestego pierwszego wieku, dzięki której nasz szpital znajdzie się w ekstraklasie najlepiej wyposażonych placówek w Polsce. Dostępność tego sprzętu najnowszej generacji pozwoli nam stworzyć w Siedlcach centrum leczenia robotycznego, które będzie polem doświadczalnym dla wszystkich lecznic na Mazowszu – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych. Robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. W efekcie skraca się czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji.

– System wsparcia robotycznego dla chirurgii pełni rolę telemanipulatora, za pomocą którego lekarz operator wykonuje skomplikowane procedury. Robot chirurgiczny nie pracuje sam – kluczową rolę pełni właśnie lekarz operator. Liczy się przede wszystkim jego wiedza i doświadczenie, bo to on steruje maszyną – dodaje dr Piotr Kania, zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Pierwsza operacja przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci została w Polsce wykonana w 2010 roku. Dziś w naszym kraju funkcjonuje już osiem tego typu systemów – oprócz Siedlec także we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Krakowie oraz Wieliszewie. Siedlecki robot to jednak pierwszy na Mazowszu w publicznej placówce zdrowia. Europejskim liderem w dostępie do robotyki medycznej pozostają Niemcy i Włochy – w każdym z tych krajów pracuje ponad 120 systemów da Vinci. Większą od Polski liczbą robotów mogą się również pochwalić dwa razy mniejsza pod względem ludności Rumunia i aż czterokrotnie mniejsze Czechy.