19 czerwca 2024

Rząd USA: dostęp musi być otwarty

Administracja prezydenta Joe Bidena poinstruowała wszystkie amerykańskie agencje, aby wymagały natychmiastowego dostępu do badań finansowanych przez władze federalne po ich opublikowaniu. Nowa zasada ma obowiązywać najpóźniej od 2026 r.

Foto: pixabay.com

Stany Zjednoczone są największym na świecie sponsorem badań naukowych. Obecnie obowiązujące zasady dopuszczają nawet roczne opóźnienie w umieszczaniu dokumentów z badań poza paywallami. Zmiana, która ma zostać wdrożona do końca 2025 r. (a może nawet wcześniej), jest bodźcem dla rosnącego ruchu otwartego dostępu (OA), który ma na celu publiczne udostępnienie wyników badań naukowych.

Zmiana polityki została ogłoszona 25 sierpnia w wytycznych, które Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) wydało agencjom federalnym. OSTP zaleca, aby agencje zapewniły, że zrecenzowane prace grantów zostaną udostępnione w zatwierdzonym przez agencję repozytorium publicznym bezzwłocznie po publikacji.

– Ci, którzy śledzą trendy OA, czekają, aby zobaczyć, jak polityka USA zmieni ogólnie branżę publikacji naukowych. Wiele będzie zależeć od reakcji wydawców – komentuje decyzję Robert Kiley, szef strategii w cOAlition S (konsorcjum krajowych agencji badawczych i sponsorów z dwunastu krajów europejskich). Z kolei wydawcy czasopism, którzy skontaktowali się z „Nature”, twierdzą, że popierają cele Białego Domu i zapewniają, że autorzy będą mogli spełnić nowe wymagania dotyczące otwartego dostępu do publikacji.

Źródło: www.nature.com