23 maja 2024

Rząd wprowadza kolejne restrykcje. Zgromadzenia tylko dwuosobowe

– Musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum. Nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek 24 marca w czasie konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Foto: Adam Guz/KPRM

– Wiem, że jest trudno, wiem że jesteście zmęczeni, ale tym bardziej chciałbym wszystkich prosić o jeszcze większy wysiłek – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jeszcze dzisiaj zostaną wprowadzone spore ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty (włącznie), nie będzie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy (czyli jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy, masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością),
  • wolontariatu (jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa).

Co ważne, przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób (obostrzenie to nie dotyczy rodzin). Środki publicznego transportu zbiorowego mają nadal działać, jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących będzie mogła być zajęta (np. jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie ma znajdować się maksymalnie 35 osób).

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań (można się jednak spotykać z najbliższymi). Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym, choć wprowadzona zostanie ważna zasada: we mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i stosowania środków dezynfekcji. Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

– Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Bardzo o to proszę, bardzo o to apeluję, wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie dać wszystkim służbom, które nami się opiekują, aby też ich nie narażać. Bardzo proszę, zostańmy w domu – zaapelował minister zdrowia.