20 kwietnia 2024

Samorząd lekarski apeluje do Beaty Szydło

W piątek w Gnieźnie, w przededniu Święta Niepodległości, odbyło się posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej. NRL zaapelowała do premier Beaty Szydło o „osobiste zaangażowanie w sprawy ochrony zdrowia” oraz „dialog ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi poprawą jakości ochrony zdrowia”.

 

Foto: Marta Jakubiak

Podjęty w piątek apel dotyczy trwającego od kilku tygodni protestu medyków zapoczątkowanego głódówką rezydentów (obecnie lekarze wypowiadają klauzulę opt-out w ramach akcji pod hasłem „Stawiamy na jakość”). W ocenie NRL należy przeprowadzić reformę systemu ochrony zdrowia „poprzez wzrost w możliwie najkrótszym czasie publicznych nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB” oraz „zmniejszenie narastających obciążeń biurokratycznych lekarzy”.

„Samorząd lekarski niezmiennie deklaruje chęć współpracy w przeprowadzaniu reform, które będą podnosiły poziom opieki zdrowotnej Polaków, bowiem dotychczasowe oraz aktualnie przygotowywane próby naprawy systemu ochrony zdrowia pozostają bezowocne, a w konsekwencji nie przynoszą poprawy sytuacji pacjentów ani osób wykonujących zawody medyczne” – czytamy w apelu skierowanym do szefowej rządu (pełna treść dokumentu tutaj).