18 czerwca 2024

SARS-CoV-2 i COVID-19. Zaufanie, zakres kompetencji, wiedza

Kilka dni temu Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaapelował o ignorowanie apeli osób, które nazywają się naukowcami i lekarzami, a których zakres kompetencji nie wskazuje na posiadanie wiedzy uprawniającej do wydawania opinii na temat chorób zakaźnych, a w szczególności COVID-19, i szczepień przeciw zakażeniom SARS-CoV-2.

Foto: pixabay.com

„Apelujemy do Polaków: jeżeli nie macie Państwo swojego zdania i chcecie lub musicie słuchać głosów doradczych, nie słuchajcie tych, których doświadczenie i wiedza są odległe od chorób zakaźnych, immunologii i wakcynologii” – napisali przedstawiciele PTEiLChZ.

Jak dodali, nie każdy, kto tytułuje się doktorem, skończył studia medyczne. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wskazał, że nie każdy lekarz posiada właściwą wiedzę w zakresie chorób zakaźnych, immunologii i wakcynologii i nie każdy profesor jest ekspertem w tej dziedzinie.

„Wsłuchajcie się w głos lekarzy, którzy na co dzień zajmują się chorymi z COVID-19 i mają już dość żniwa śmierci na oddziałach zakaźnych i intensywnej terapii. Posłuchajcie głosu zakaźników, epidemiologów, immunologów i wakcynologów, którzy wiedzą, że szczepionka przeciw SARS-CoV-2 nie jest wymysłem ostatnich miesięcy, tylko wynikiem wielu lat pracy nad technologią, która teraz dopiero znalazła zastosowanie” – czytamy w apelu ZG Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (szerzej pisaliśmy o nim TUTAJ).

Przesłanie płynące z apelu ZG PTEiLChZ poparło Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak czytamy w podjętym stanowisku, wiedza i opinia na temat szczepień powinny być budowane na nauce i autorytecie osób posiadających wysokie kwalifikacje w szczególności w obszarze epidemiologii i chorób zakaźnych. „Pokładanie zaufania w pseudonaukowych teoriach i osobach je głoszących sprowadza niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia nie tylko osób ulegających takim wpływom, ale również ich bliskich” – wskazało Prezydium NRL.

Prezydium NRL wezwało do ignorowania wypowiedzi osób, które nazywają się naukowcami i lekarzami, a których zakres kompetencji nie wskazuje na posiadanie wiedzy uprawniającej do wydawania opinii na temat chorób zakaźnych, a w szczególności COVID-19, i szczepień przeciw zakażeniom SARS-CoV-2. „Zaufanie nauce, współczesnej medycynie i przyjęcie odpowiedzialności za zdrowie nasze i naszych bliskich, są niezbędne, aby poprzez szeroko zakrojoną akcję szczepień profilaktycznych pokonać epidemię i wrócić do normalności” – czytamy w podjętym stanowisku.