12 czerwca 2024

Serce przedsiębiorcy starzeje się szybko

Średnia wieku serc biznesmenów jest o 9 lat wyższa niż ich wiek metrykalny – tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” podczas niedawno zakończonego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Tylko w przypadku 12 proc. przebadanych przedsiębiorców wiek serca był zgodny z ich metryką.

Foto: materiały prasowe

W badaniu wzięło udział w sumie 275 osób. Jaka jest przyczyna tak złej kondycji jednego z najważniejszych ludzkich narządów wśród ludzi biznesu? Jednym z głównych czynników negatywnie oddziałujących na układ krążenia jest stres, którego tej grupie zawodowej nie brakuje. Dlatego osoby, które żyją ciągłym stresie, powinny w szczególności kontrolować ciśnienie krwi i systematycznie konsultować stan zdrowia.

– Zachęcam do wykonywania regularnych pomiarów ciśnienia. Są one bowiem podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca – przypomina prof. Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Polacy jednak nie kwapią się kontrolowania swojego stanu zdrowia, co pokazują wyniki jednego z badań przeprowadzonych przez PBS w styczniu 2014 roku. Okazuje się, że tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie, a ponad połowa ankietowanych uważa, że kontrolę można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca lub udaru. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia.

ls