24 czerwca 2024

Sieć Innowatorów NIL IN. Pokierujmy pociągiem nowoczesności

W obecnej kadencji wreszcie ziszcza się, zaplanowany przed dwoma laty, plan transformacji roli samorządu lekarskiego w zakresie kształcenia, postrzegając je znacznie szerzej niż przez organizację szkoleń.

Foto: pixabay.com

Wpisując się w nurt proponowany przez nowego prezesa NRL Łukasza Jankowskiego #samorządprzyszłości, tym łatwiej było przejść do realizacji wcześniej przygotowanych projektów.

W obliczu rewolucji technicznej, która dokonała się w wielu dziedzinach życia, kwestią czasu było, kiedy dotknie to również medycyny – dyscypliny wyjątkowo konserwatywnej. Pandemia COVID-19 nadała rozpędu, którego już nie zatrzymamy. Ale to dobrze!

Wychodząc naprzeciw potrzebom, w Centralnym Ośrodku Badań, Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej (COBIK NIL), którym mam przyjemność kierować, stworzyliśmy Centrum Innowacji i Telemedycyny. Kluczowym projektem tej jednostki jest stworzenie miejsca, gdzie lekarze innowatorzy – zarówno już obecnie tworzący nowoczesne rozwiązania, jak i ci, którzy dopiero chcą realizować swoje pomysły – będą mogli uzyskać niezbędne wsparcie na starcie, zbudować sieć niezbędnych kontaktów do realizacji swoich start-upów. Jednocześnie będziemy czuwać, by nie wypaczano naszego zawodu, nie prowadzono nas w ślepą uliczkę rozwoju technologicznego.

W obliczu rosnących potrzeb zdrowotnych społeczeństw na świecie, przy jednoczesnym niedoborze kadry medycznej, musimy wsiąść do tego pociągu, który nazywa się nowoczesność, grunt, by brać udział w jego kierowaniu. System opieki zdrowotnej musi również ulec przemianie, a innowacje to nie jedynie narzędzia i błyskotki, dotyczą one również sposobu, w jaki pracujemy oraz w jakim funkcjonują zespoły lekarskie w szpitalach. Temu również należy nadać odpowiedni kształt.

Naczelna Izba Lekarska powinna być miejscem, gdzie lekarze będą mogli ziszczać swoje marzenia w zakresie innowacji, zaczerpnąć niezbędnych informacji i pomocy w działaniach lub jasno wyrażać obawy z powodu niekorzystnych zmian. Nasz zespół, na czele ze mną oraz Katarzyną Sadowską-Cioch i Tomaszem Rudolfem – liderami NIL Innovation Network – ma to miejsce zapewnić.

Zapraszamy do udziału w naszej sieci lekarzy innowatorów, która już dziś wychodzi poza Polskę i angażuje wielu medyków i specjalistów w zakresie innowacji. Oficjalny debiut – październik 2022 r. Zapraszamy!

Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL (COBIK NIL)