22 kwietnia 2024

Siła kobiet w samorządzie lekarskim

Maria Kłosińska, szefowa Działu Komunikacji NIL, znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu Kobieta Rynku Zdrowia, towarzyszącego IX Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych.

Fot. Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

W konkursie organizowanym przez Grupę PTWP, wydawcę portalu i magazynu „Rynek Zdrowia”, wyróżniono 50 najbardziej wpływowych kobiet, które swoją pracą i działaniami przyczyniają się do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce oraz rozwoju medycyny. Tytułem Kobiety Rynku Zdrowia wyróżniono menedżerki, lekarki, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów.

Maria Kłosińska znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia obok Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Hornej-Cieślak, zastępczyni prezesa NFZ Małgorzaty Dziedziak, dr hab. Beaty Jagielskiej – dyrektorki Narodowego Instytutu Onkologii, senator dr n. med. Agnieszki Gorgoń-Komor, Barbary Misiewicz-Jagielak i Katarzyny Dubno z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, wirusolog prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, Jolanty Budzowskiej, radczyni prawnej reprezentującej poszkodowanych pacjentów, oraz Lucyny Jaworskiej-Wojtas, prezeski Fundacji Pokonać Endometriozę.

Maria Kłosińska z zawodu jest lekarką, z powołania matką lekarką i społeczniczką. Pionierka budowania marek organizacji lekarskich. Od siedmiu lat angażuje się w działania największych medycznych społeczności w internecie i medialne projekty środowiska lekarskiego. Jako przewodnicząca zespołu Matek Lekarek OIL w Warszawie, działającego na rzecz zniesienia barier w pracy nie tylko lekarek, ale również lekarzy, w październiku zorganizowała II Ogólnopolski Kongres Matek Lekarek.

W latach 2018-2022 kreowała i przeprowadzała ogólnopolskie kampanie społeczne samorządu lekarskiego (m.in. #WspólneŚwięta, Narodowy Kryzys Zdrowia – Polska To Chory Kraj, #Niezapominaj). Po czterech latach pełnienia funkcji koordynatora mediów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przeszła do Naczelnej Izby Lekarskiej, w której jest odpowiedzialna m.in. za budowanie wizerunku lekarzy i lekarzy dentystów zgodnego z etyką lekarską oraz EBM. Absolwentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, obecnie jest rezydentką medycyny rodzinnej, w czym pomaga jej wcześniejsze szkolenie specjalizacyjne z pediatrii.