20 maja 2024

Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte. Co z innymi obostrzeniami?

Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych będą otwarte w reżimie sanitarnym, a tzw. godziny dla seniorów zostaną zniesione – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Foto: Adam Guz/KPRM

Ponadto od 1 lutego zostaną otwarte instytucje kultury: galerie sztuki i muzea, ale prawie wszystkie obostrzenia zostaną przedłużone do 14 lutego.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Infografika: KPRM

Spadek na poziomie liczby zachorowań był odczuwalny na poziomie liczby zgonów, pewną poprawę przyniósł też ostatni tydzień. – Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach: hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji – podkreślił.

Zdaniem ministra zdrowia sytuacja epidemiczna w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są dwa ryzyka: jedno dotyczące sytuacji międzynarodowej, a drugie dotyczące nowych mutacji wirusa. – Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne – mówił minister zdrowia.