18 lipca 2024

Środki na pierwsze 100 tys. polskich testów na obecność koronawirusa

„Ostatnią moją decyzją jako Ministra Nauki i Szkolnictwa  Wyższego przekazałem Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych 100 tysięcy polskiego testu na koronawirusa”.

Foto: Adam Guz / KPRM

To słowa Jarosława Gowina opublikowane w czwartek rano 9 kwietnia na jego profilu na Twitterze.

„Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei” – podkreślił ustępujący szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Trzy tygodnie temu dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu prof. Marek Figlerowicz poinformował, że badacze z jego jednostki opracowali prototyp testu na obecność koronawirusa i są w stanie wytwarzać go w większych ilościach. – Test powstaje w oparciu o odczynniki naszej produkcji – podkreślił dyrektor IChB PAN.

W poniedziałek wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że partia Porozumienie, na czele której stoi, pozostanie częścią obozu Zjednoczonej Prawicy. Na wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN jest jedną z czołowych polskich jednostek naukowych. O jego wyjątkowości stanowi działalność na styku trzech nauk: chemii, biologii i informatyki. Prowadzone są tu interdyscyplinarne badania obejmujące takie dziedziny, jak: chemia bioorganiczna, biochemia, biologia molekularna, biologia systemowa, biologia syntetyczna i bioinformatyka, a w szczególności badania nad syntezą, strukturą i funkcją kwasów nukleinowych i białek oraz ich komponentów, a także nad ich wzajemnym oddziaływaniami w warunkach modelowych i komórkowych.