Stopa cukrzycowa: dłuższy pilotaż
Program pilotażowy opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej został przedłużony i rozszerzony o kolejne szpitale. Etap realizacji potrwa do 31 stycznia 2026 r. Po tym okresie nastąpi trzymiesięczna ewaluacja programu.

Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie weszła w życie 18 stycznia tego roku. Zgodnie z opublikowanym dokumentem do 430 zwiększono całkowitą liczbę pacjentów, którzy mogą wziąć udział w programie (było 200). Kwalifikacja świadczeniobiorców może potrwać maksymalnie do 31 lipca 2025 r.
Poza SPZOZ w Szamotułach, który jako jedyny realizował pilotaż do tej pory, w program włączyły się również: Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej (Zagłębiowskie Centrum Onkologii).
Leczenie w ramach pilotażu polega na hospitalizacji, w trakcie której opiekę nad świadczeniobiorcą zapewniają we współpracy oddział chorób wewnętrznych oraz oddział chirurgii ogólnej albo oddział diabetologii oraz chirurgii ogólnej.
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 3/2025