29 lutego 2024

Studenci kierunku lekarskiego: nie wybierajcie drogi na skróty!

Nauka medycyny w uczelniach niestawiających podstawowych wymagań wobec kandydatów na studia na kierunku lekarskim to zagrożenie – ocenia samorząd studentów Uniwersytetu Medycznego (UM) w Łodzi.

Foto: shutterstock.com

Prezydium Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UM w Łodzi zwróciło się do swoich rówieśników, którym nie uda się w tym roku rozpocząć studiów na kierunku lekarskim.

„Nie załamujcie się – doskonale wiemy, co czujecie. Bardzo duże grono studentów naszej uczelni to osoby, które poprawiały matury, aby dostać się na swój wymarzony kierunek. Jesteśmy pewni, że dzięki całorocznej, wytężonej pracy Wam również się uda – twierdzą” – napisano w oświadczeniu z 13 sierpnia 2023 r.

Samorząd studentów UM w Łodzi odniósł się w nim do możliwości studiowania kierunku lekarskiego bez konieczności zdawania egzaminów maturalnych z biologii, chemii bądź matematyki lub fizyki „na odpowiednio wysokim poziomie”. „Pojawiają się kolejne oferty umożliwiające podjęcie studiów na kierunku lekarskim nawet bez konieczności zdawania matur z tych przedmiotów. Tego rodzaju możliwość pojawiła się również w naszym mieście…” – napisali studenci.

„Jako starsi koledzy i starsze koleżanki, chcielibyśmy zwrócić się do Was z apelem – nie wybierajcie drogi na skróty! Nauka medycyny w szkołach niestawiających podstawowych wymagań wobec kandydatów na studia, których zadaniem jest przygotowanie do pracy ludzi odpowiedzialnych za zdrowie i życie swoich Pacjentów, to ogromne zagrożenie!” – czytamy w oświadczeniu.

Samorząd studentów UM w Łodzi zaapelował, by stawiać „na sprawdzone miejsca” – uczelnie, które od dawna „z powodzeniem kształcą kadry medyczne”, posiadają doświadczone władze i pracowników oraz odpowiednie zaplecze naukowo-dydaktyczne. Dodali, że mają na uwadze zarówno dobro swoich rówieśników, jak i przyszłych pacjentów.

Na te same kwestie od dawna zwraca uwagę samorząd lekarski. Wśród postulatów przekazanych kilka dni temu nowej minister zdrowia Katarzynie Sójce przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego jest żądanie wycofania się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne. Więcej na ten temat piszemy tutaj: