9 grudnia 2024

SUM nie odczuwa skutków niżu demograficznego

Ruszył nowy rok akademicki. Po raz 69. inauguracja odbyła się w murach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – jednej z największych uczelni medycznych w kraju. Ilu było chętnych do otrzymania indeksu? Co nowego czeka na studentów SUM? Odpowiada prorektor ds. rozwoju i promocji prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Czy w ciągu ostatniego roku powiększyła się baza kliniczna dla studentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego?

Baza dydaktyczna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dla wszystkich wydziałów uczelni liczy ogółem 52 jednostki, w tym 5 szpitali klinicznych oraz Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. W ciągu ostatniego roku baza na potrzeby Wydziału Lekarskiego w Katowicach oraz Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu powiększyła się o 4 podmioty i wynosi obecnie 31. W roku akademickim 2016/2017 liczba ta wzrośnie do 33.

Czy przyszli lekarze i lekarze dentyści mogą korzystać z zajęć, których nie ma na innej uczelni?

Studenci już od pierwszego roku nauki odbywają zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, co wyróżnia naszą uczelnię na tle innych. Poza przedmiotami wynikającymi ze standardów nauczania dla tych kierunków SUM prowadzi także zajęcia z zakresu komunikacji. Ich celem jest zwiększenie umiejętności komunikacyjnych takich jak: efektywne słuchanie, komunikacja niewerbalna, umiejętność współpracy z pacjentem, umiejętność czytelnego przekazywania potrzebnych pacjentowi informacji i instrukcji, w tym informacji trudnych.

Od 14 września ubiegłego roku uniwersytet jest również Międzynarodowym Centrum Treningowym American Heart Association (AHA). Zdobycie tego prestiżowego certyfikatu otworzyło przed nami możliwość prowadzenia samodzielnych szkoleń. Co więcej, dzięki odbyciu kursów instruktorskich przez pracowników uczelni, będzie można przeprowadzać kolejne szkolenia dla studentów tak, by docelowo każdy absolwent legitymował się ukończeniem profesjonalnego kursu z zakresu BLS. Uczelnia wprowadziła także warsztaty testowe pozwalające na lepsze przygotowanie studentów do egzaminów, w tym Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

Czy liczba kandydatów chcących studiować na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym jest większa od tej z lat ubiegłych?

Największy wzrost liczby chętnych odnotowano na kierunku lekarskim – o niemal 700 osób. W sumie o przyjęcie na ten kierunek starało się ponad 6450 maturzystów (10 osób na miejsce). Na kierunek lekarsko-dentystyczny zgłosiło się ponad 3000 kandydatów tj. o 550 więcej niż rok temu (24 na jedno miejsce). Fakt, że nasza uczelnia nie odczuwa jeszcze skutków niżu demograficznego, jest rezultatem profesjonalizmu kadr, wysokiej jakości kształcenia, posiadania nowoczesnej bazy dydaktycznej oraz zapewnienia szerokich możliwości rozwoju studentom, dzięki licznym organizacjom studenckim i kołom naukowym czy AZS.

Zainteresowanie to jest również spowodowane ogólną tendencją – młodzi ludzie, widząc obecną sytuację na rynku pracy wybierają studia w sposób świadomy i przemyślany. Chcą zdobyć zawód gwarantujący zatrudnienie, dający stabilizację finansową i satysfakcję. Dlatego, pomimo że studia medyczne są jednymi z najtrudniejszych, liczba chętnych do podjęcia nauki na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym stale rośnie.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.