18 maja 2024

Sytuacja epidemiczna na świecie (interaktywne wizualizacje)

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przybyło prawie 40 mln nowych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie.

Foto: pixabay.com

Od początku wybuchu pandemii zostało zainfekowanych ok. 100 mln osób.

Wirus nie daje za wygraną – styczeń tego roku był tragicznym miesiącem pod względem liczby nowych zakażeń, a 11 stycznia potwierdzono rekordową liczbę ok. 740 tys. nowych dziennych przypadków – to najgorszy jak dotychczas dzień od początku pandemii.

Pozytywna informacja jest taka, że wraz z końcem stycznia liczba nowych zakażeń zaczęła nieco spadać. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, do 24 stycznia na całym świecie odnotowano ok. 99,5 mln zakażeń koronawirusem.

Prawie 26 mln z nich to przypadki aktywne. Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas ponad 2 mln ludzi. Wyjątkowo trudna sytuacja jest w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w Europie.

Najwięcej osób zakażonych potwierdzono w USA – 25,6 mln (dla porównania – na koniec listopada było tam 13,7 mln zakażonych). Na drugim miejscu znalazły się Indie (10,6 mln), a dalej Brazylia (8,8 mln) i Rosja (3,7 mln). Kolejne pozycje zajęły Wielka Brytania (z liczbą 3,6 mln zakażonych), Francja (3 mln), Hiszpania (2,6 mln) i Włochy (2,4 mln).

W styczniu duże przyrosty zakażeń można było zaobserwować m.in. w USA, Brazylii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, to trudna sytuacja jest m.in. w Czechach, Luksemburgu, na Słowenii, w USA czy Izraelu.

Najwięcej zgonów było w USA (ok. 425 tys.), Brazylii (215 tys.), Indiach (153 tys.), Meksyku (146 tys.), Wielkiej Brytanii (96 tys.), we Włoszech (84,6 tys.), Francji (72,6 tys.), w Rosji (68,4 tys.), Iranie (57,2 tys.), Hiszpanii (55,4 tys.), Niemczech (52 tys.).

Jeśli jednak spojrzeć na liczbę zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców danego kraju, to zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja jest w Belgii, duży problem mają także m.in. Słowenia, Czechy, Wielka Brytania, Włochy. W Polsce do 24 stycznia potwierdzono 1,47 mln zakażeń koronawirusem (14. Miejsce na świecie), z czego ok. 210 tys. to przypadki aktywne. Ponad 35 tys. osób zmarło.

Jednym z elementów walki z pandemią jest wykonywanie testów w kierunku zakażenia. Wśród krajów, które wykonują ich dużo w przeliczeniu na liczbę populacji, są m.in. Luksemburg, Dania, Islandia, Singapur, Malta, Wielka Brytania, Izrael czy USA. Polska pod tym względem zajmuje dalekie, 85. miejsce (stan na 24 stycznia).

Źródło: www.worldometers.info