24 kwietnia 2024

Sytuacja ukraińskiej ochrony zdrowia

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę tylko do 20 kwietnia potwierdzono już ponad 160 ataków związanych z infrastrukturą ochrony zdrowia zaatakowanego kraju, w których zginęły 73 osoby, a 54 zostały ranne – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Foto: SESU_UA

Kolejne akty przemocy są obecnie weryfikowane. WHO alarmuje także, że dostęp do opieki zdrowotnej stanowi wyzwanie w wielu częściach Ukrainy.

Problemem jest przede wszystkim ograniczony dostęp do leków lub jego kompletny brak i zakłócenia w pracy placówek medycznych. Ponad 1,4 mln ludzi żyjących na wschodzie Ukrainy ma problem z dostępem do bieżącej wody. To, jak i przebywanie w zatłoczonych schronach, powoduje wzrost ryzyka wystąpienia wybuchu epidemii chorób zakaźnych.

Światowe Stowarzyszenie Lekarskie WMA po raz kolejny stanowczo potępiło rosyjską inwazję na Ukrainę i wezwało do zakończenia działań wojennych. WMA wyraziło głębokie oburzenie bombardowaniem przez armię rosyjską ukraińskich cywilów i szpitali, w tym oddziałów położniczych, co narusza neutralność obszaru związanego z ochroną zdrowia w strefach konfliktu.

Źródło: WHO