19 czerwca 2024

Szef rządu o roli sportu. Wieści z Forum Ekonomicznego w Krynicy

W środę, podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, szef rządu Mateusz Morawiecki był gościem specjalnym m.in. panelu dyskusyjnego „Rola sportu zawodowego i kultury fizycznej w społecznym i gospodarczym rozwoju Polski”.

 

Foto: Mariusz Tomczak

„Cieszę się, że obecnemu rządowi udaje się patrzeć całościowo na sport. Poczynając od kształcenia dzieci i młodzieży, wyłapywaniu talentów, czy zdyscyplinowany proces treningów, aż po te talenty, które w wieku dorosłym zostaną naszymi mistrzami Polski, Europy i świata” – mówił premier podczas panelu poświęconego promocji kultury fizycznej oraz wpływu sportu na kształtowanie postaw społecznych.

Premier zwrócił uwagę, że obecne działania rządu  w dziedzinie sportu nie ograniczają się jedynie do inwestycji w infrastrukturę, ale obejmują również działania z zakresu „kto, kogo i jak trenuje”. Wśród działań, które zmierzają do holistycznego spojrzenia na sport i kulturę fizyczną szef rządu wspomniał o programie Ministerstwa Sportu i Turystyki o nazwie Skaut. Jak mówił, w ramach programu „w każdej gminie mamy powołanego trenera lub nauczyciela, którego zadaniem jest wyłapanie talentów, co pozwoli w odpowiedni sposób przekazać ten narybek dalej”.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki podkreślił fakt, znacznego zwiększenia wydatków na sport. „Wydatki wzrosły o  93 proc. w porównaniu z wydatkami sprzed trzech-czterech lat”. Dodał, że ta możliwość związana jest z uszczelnieniem systemu podatkowego. „Dzisiaj państwo polskie – przez uszczelnienie podatków – stać na różne inwestycje i mądre angażowanie środków”. Według premiera „proponowane działania mają szansę z polskiego sportu uczynić chlubę narodową”.

Więcej o Forum Ekonomicznym oraz relacje ze spotkań, w których wziął udział premier, tutaj.