22 maja 2024

Szpital im. Józefa Dietla zmieni się nie do poznania

Już wkrótce pacjenci przebywający w Specjalistycznym Szpitalu im. Józefa Dietla w Krakowie będą leczeni w jeszcze lepszych i bardziej komfortowych warunkach. W placówce zostaną przebudowane oddziały: kardiologii, reumatologii, chorób wewnętrznych i rehabilitacji.

 

Foto: Biuro Prasowe UMWM

Po gruntownej modernizacji będą nie tylko przestronne i zdecydowanie bardziej przyjazne, ale także zostaną w pełni dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Wartość projektu szacowana jest na ponad 12 mln zł, z czego 9 mln zł stanowią środki z RPO. Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu podpisali: wicemarszałek Wojciech Kozak, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie – Andrzej Kosiniak-Kamysz.

– Misją szpitala im. Józefa Dietla jest przede wszystkim służenie chorym, walka o ich życie i poprawę zdrowia, ale także stwarzanie jak najlepszych warunków leczenia oraz ciągłe podnoszenie standardów diagnostyki i terapii. To wszystko jest możliwe dzięki doskonałej kadrze medycznej oraz środkom, które przekazujemy na modernizację i unowocześnianie placówki – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny w województwie m.in. za obszar zdrowia.

Już za dwa lata krakowski szpital im. Józefa Dietla – budynek przy ul. Skarbowej 4 – zmieni się nie do poznania. W przebudowanych pomieszczeniach powstaną komfortowe i przestronne sale jedno, dwu i trzy osobowe wraz z łazienkami, a także gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pokój badań. Na oddziale kardiologicznym zaplanowano również przebudowę i modernizację sal wzmożonego nadzoru kardiologicznego. Ponadto zostaną zmodernizowane toalety na korytarzach, pokoje magazynowe, a także pomieszczenia kuchni.

– Zdrowie Małopolan jest dla nas kluczowe, dlatego dokładamy wszelkich starań, by w razie potrzeby byli leczeni na europejskim poziomie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie środki unijne, które pozwalają nam modernizować, rozbudowywać i inwestować w najwyższej generacji sprzęt medyczny. Na te działania w całym województwie przeznaczyliśmy aż 131 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Przeprowadzone prace zdecydowanie poprawią komfort przebywania w szpitalu zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu, który tu pracuje. Modernizacja pomieszczeń usprawni funkcjonowanie szpitala, podwyższy standardy szpitalnych sal, tworząc przestrzeń i komfort. Przyjazne otoczenie, a także dostosowanie infrastruktury placówki do potrzeb starszych i niepełnosprawnych sprawi, że proces hospitalizacji będzie przebiegał sprawniej, a pacjenci tu leczeni będą mogli, w warunkach zbliżonych do domowych, szybciej wracać do zdrowia. Projekt zostanie zrealizowany do końca sierpnia 2020 roku.

Przypomnijmy, Specjalistyczny Szpital im. Józefa Dietla w Krakowie posiada ponad 400 łóżek stacjonarnych, co pozwala na hospitalizację ok. 18 tys. pacjentów rocznie. Na bloku operacyjnym wykonuje się łącznie ok. 1200 zabiegów z zakresu neurochirurgii i ortopedii. W placówce funkcjonuje 13 specjalistycznych poradni przyszpitalnych, gdzie jest udzielanych ponad 65 tys. porad rocznie. Z kolei Centralna Izba Przyjęć przyjmuje w ciągu roku ok. 11 tys. pacjentów, udzielając około 4 tys. porad w trybie ambulatoryjnym.

Na terenie szpitala oprócz rehabilitacji stacjonarnej funkcjonują dwa ośrodki rehabilitacji dziennej i dwa działy fizjoterapii. W skali roku wykonuje się tu ok. 200 tys. zabiegów rehabilitacyjnych, a na 27 łóżkach pobytu dziennego rehabilitowanych jest ok. 2300 pacjentów. Placówka może się także poszczycić profesjonalnym zapleczem diagnostycznym. Diagnostyka jest realizowana w dwóch lokalizacjach, łącznie w dwóch zakładach i 18 pracowniach. W sumie jest tu wykonywanych ok. 450 tys. specjalistycznych badań.