10 grudnia 2024

Sztuczna inteligencja sprawdzi płuca

System analizy badań obrazowych wykorzystujący sztuczną inteligencję przygotowują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Narzędzie ma być zintegrowane z systemami gabinetowymi już wykorzystywanymi przez lekarzy.

Fot. pixabay.com

Projekt xLungs ma ułatwić pulmonologom i radiologom analizę wyników tomografii komputerowej. Model sztucznej inteligencji trenowany jest na historycznych badaniach obrazowych CT i opisowych wynikach, dzięki którym AI uczy się rozpoznawać zmiany charakterystyczne np. dla chorób nowotworowych.

System będzie wspierał i przyspieszał tworzenie opisów, częściowo automatyzując poczynania specjalistów. – Nasze rozwiązanie będzie składało się z modułu sztucznej inteligencji oraz z interfejsu użytkownika pozwalających radiologowi na konwersację z modułem SI – mówi  prof. Przemysław Biecek, kierownik projektu i lider zespołu MI2DataLab.

Dane wykorzystywane do uczenia maszynowego mają ok. 40 terabajtów objętości – jest to największy publiczny zbiór z badaniami CT klatki piersiowej na świecie – twierdzą pomysłodawcy. Projekt xLungs finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu INFOSTRATEG I. Prace nad systemem będą trwać do końca czerwca przyszłego roku.

– Obecnie powiększamy bazę współpracujących szpitali i radiologów, pierwszy prototyp dostępny dla nich powinien być gotowy za rok – półtora roku, a w pełni funkcjonalną wersję planujemy oddać do użytku za trzy lata – dodaje prof. Biecek.

Źródło: Politechnika Warszawska