16 lipca 2024

Teleporada dla wcześniaka

Rodzice, którzy aktualnie nie mogą odwiedzać dzieci w Klinice Neonatologii UCK w Gdańsku otrzymują teleporady w postaci filmu dedykowanemu konkretnie ich dziecku – to efekt współpracy zespołu fizjoterapeutów z personelem kliniki.

Foto: Sylwia Mierzewska / UCK

W Klinice Neonatologii UCK przebywają najczęściej dzieci przedwcześnie urodzone, obarczone różnego rodzaju dysfunkcjami także pod względem rozwoju ruchowego.

Standardowo jeszcze na oddziale fizjoterapeuci szkolą rodziców, w jaki sposób mają pielęgnować dzieci, jak z nimi ćwiczyć, by zapewnić im prawidłowy rozwój. Aktualnie, ze względu na sytuację epidemiczną i zakaz odwiedzin, nie jest to możliwe:

– Razem z ordynator Kliniki Neonatologii dr. Iwoną Domżalską-Popadiuk szukaliśmy wyjścia z tej sytuacji. Wiedza, jak układać, jak nosić, jak ćwiczyć, jak pielęgnować noworodka jest szczególnie istotna w kontekście wcześniaków. Utrwalone nieprawidłowe wzorce ruchowe mogą skutkować późniejszymi problemami z chodzeniem, siadaniem – mówi dr Katarzyna Gierat-Haponiuk z Kliniki Rehabilitacji, koordynator Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK.

Rozwiązaniem okazały się teleporady w postaci filmów z instrukcją, jak rodzice mają stymulować prawidłowy rozwój dziecka. Aby wspomóc rodziców w opiece nad dzieckiem w warunkach domowych, fizjoterapeuta Monika Wiercińska przygotowuje indywidualny dla każdego dziecka instruktaż prawidłowej pielęgnacji, co ma na celu kontynuację działań fizjoterapeutycznych prowadzonych podczas pobytu dziecka w klinice w ramach wspierania prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. To wiedza, którą rodzice mogą wykorzystać zanim trafią z dzieckiem do ośrodka rehabilitacyjnego.

Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów wspiera pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w schorzeniach i dolegliwościach narządu ruchu, kompleksowej fizjoterapii uroginekologicznej, terapii obrzęku i powikłań po leczeniu onkologicznym, a także fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych. W obrębie jego działalności znajduje się szeroko rozumiana fizjoprofilaktyka: popularyzacja aktywności fizycznej, edukacja zdrowotna, redukcja czynników ryzyka oraz diagnostyka funkcjonalna w celu uniknięcia lub zahamowania rozwoju problemów funkcjonalnych lub schorzeń.