15 lipca 2024

Tylko dwóch stomatologów w parlamencie. A ilu lekarzy?

Jedenastu lekarzy i dwóch lekarzy dentystów zasiądzie w ławach Sejmu X kadencji, a siedmiu w Senacie XI kadencji. Wybory odbyły się 15 października 2023 r. przy rekordowej frekwencji 74,38 proc.

Fot. Sejm RP

W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 194 mandaty, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

Mandat do Sejmu z list PiS uzyskali: Anna Dąbrowska-Banaszek, Czesław Hoc, Bolesław Piecha i Katarzyna Sójka. Z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego (KKW) Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni: Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Bojarski, Alicja Chybicka, Włodzisław Giziński, Marek Hok oraz Rajmund Miller. Z KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni: Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Komarewicz i Radosław Lubczyk – dwaj ostatni do lekarze dentyści.

W wyborach do Senatu kandydaci KO zdobyli 41 mandatów, PiS – 34, Trzeciej Drogi – 11, a Nowej Lewicy – 9 mandatów. W Senacie znajdzie się też pięciu senatorów, którzy startowali z własnych komitetów. Spośród lekarzy w Senacie znaleźli się: z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – Agnieszka Gorgoń-Komor, Tomasz Grodzki, Bogdan Klich i Beata Małecka-Libera, z KW PiS – Stanisław Karczewski i Waldemar Kraska, a z KW Nowa Lewica – Wojciech Konieczny.

W poniedziałek 13 listopada, zgodnie z decyzją prezydenta, odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji i pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. Oba będą miały charakter oficjalny i formalny.