27 maja 2024

UCK WUM najlepszym szpitalem w Polsce. Ranking World’s Best Hospitals

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to najlepszy szpital w Polsce w rankingu World’s Best Hospitals 2021.

Foto: newsweek.com

W rankingu World’s Best Hospitals 2021, organizowanym wspólnie przez „Newsweek” i firmę Statista, znalazły się najlepsze instytucje medyczne z 25 krajów.

Ranking został opublikowany w środę na stronie internetowej amerykańskiego „Newsweeka”; w piątek ukaże się także w drukowanym wydaniu tego pisma (w wersji anglojęzycznej). Wśród wszystkich rankingowanych dwóch tysięcy szpitali UCK WUM uplasował się między 100 a 200 miejscem: https://www.newsweek.com/best-hospitals-2021.

Ranking krajowy dostępny jest tutaj: https://www.newsweek.com/best-hospitals-2021/poland. Wynika z niego, że na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, a na trzecim – Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o., nieznacznie wyprzedzając Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

„Newsweek” i Statista opracowały złożoną metodologię, aby zapewnić jakość i wiarygodność rankingu. Do oceny wykorzystano trzy źródła danych:

  • rekomendacje z branży medycznej: międzynarodowa ankieta internetowa, w której wzięło udział ponad 70 tys. lekarzy, kierowników szpitali i pracowników służby zdrowia,
  • doświadczenia pacjentów: ankiety mierzące satysfakcję pacjentów,
  • medyczne wskaźniki efektywności: bezpieczeństwo pacjenta, środki higieny i jakość leczenia.