20 maja 2024

UMB zaprasza na spektakl o Skłodowskiej-Curie

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na spektakl pt. „Promieniowanie, czyli rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Toronto, w reżyserii Kazimierza Brauna.

Spektakl symbolicznie kończy przypadające w tym roku obchody 150-rocznicy urodzin tej polskiej uczonej. Jest to zarazem inauguracja niedawno wyremontowanej Auli Magna i Kaplicy w Pałacu Branickich w Białymstoku.

23 października 2017, godz. 18.00
Aula Magna Pałacu Branickich
ul. J. Kilińskiego 1, Białystok
Wstęp wolny

Kazimierz Braun – profesor, reżyser, pisarz, uczony. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie się doktoryzował, a potem habilitował się na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował też reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo. Napisał ponad 30 książek. Tworzył dramaty wystawiane w Polsce, USA, Kanadzie, Irlandii i Rosji. Napisał cykl sztuk o Wielkich Polskich Emigrantkach, które obecnie są wystawiane na całym świecie. Za swoje dokonania otrzymał szereg nagród artystycznych, literackich i naukowych, m.in. Fundacji Guggenheima, Fulbrighta.

Maria Nowotarska – absolwentka krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktorka Teatru im J. Słowackiego w Krakowie. Współpracowała z wybitnymi polskimi reżyserami grając główne role w repertuarze dramatycznym i komediowym. Zagrała m.in. w „Nad Niemnem”, „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Kolorach kochania” i wielu realizacjach Teatru Telewizji. Jest dyrektorem artystycznym, reżyserem i aktorką teatru pod nazwą Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Prowadzi działalność pedagogiczną szkoląc młodzież polską w Kanadzie do pracy na scenie. Laureatka wielu nagród w kraju i za granicą m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Gloria Artis, statuetką „Złote Sowy” w Wiedniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 1995 roku za swoją działalność artystyczną w Kanadzie otrzymała tytuł „Kobiety Roku” oraz Złotą Odznakę Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Agata Pilitowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wystąpiła w wielu produkcjach teatralnych w Kanadzie. Od 1992 roku związana z Salonem Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto, w którym zagrała w ponad 100 produkcjach. Od szeregu lat pracuje również dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej OMNI TV jako dziennikarka i prezenterka. Laureatka wielu nagród w kraju i za granicą m.in. Zasłużony Kulturze Polskiej, medalem Gloria Artis, statuetką „Złote Sowy” w Wiedniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.