17 czerwca 2024

USA: rak piersi i czerniak najczęstszymi nowotworami za 20 lat?

Przewidywanie zachorowań na różne choroby jest istotnym elementem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w każdym państwie.

Nowy Jork. Foto: pixabay.com

Umożliwia ono planowanie finansowania odpowiednich gałęzi ochrony zdrowia, badań przesiewowych oraz zasobów ludzkich potrzebnych do leczenia danych jednostek chorobowych.

W czasopiśmie „JAMA Oncology” na początku kwietnia opublikowano pracę, w której oszacowano zachorowalność i umieralność na nowotwory w Stanach Zjednoczonych w 2040 roku. Autorzy pracy przewidują, że najczęstszym nowotworem w USA wówczas będzie rak piersi, kolejnym czerniak, a dopiero w trzeciej i czwartej kolejności rak płuca i rak jelita grubego.

Nowotworem o największej umieralności pozostanie rak płuca, na kolejnych miejscach znajdą się rak trzustki, rak wątrobowokomórkowy i rak dróg żółciowych, a dopiero na czwartym miejscu rak jelita grubego. Rak piersi, pomimo że najczęstszy, będzie dopiero na piątym miejscu pod względem umieralności.

Więcej w pracy „Estimated Projection of US Cancer Incidence and Death to 2040” dostępnej na stronie internetowej www.jamanetwork.com.