9 grudnia 2024

W Sejmie o problemach w leczeniu łuszczycy

21 maja w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, której tematem przewodnim były „Problemy w leczeniu łuszczycy”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele środowiska pacjenckiego, medycznego oraz parlamentarnego.

 

Grono parlamentarne reprezentowała poseł Magdalena Maria Kochan, która poinformowała zebranych o utworzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. Łuszczycy.

Spotkanie rozpoczął wykład prof. Witolda Owczarka (kierownik Kliniki Dermatologii CSK MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie), który przedstawił bardzo obiecujące prognozy leczenia łuszczycy nowymi lekami zarówno biologicznymi jak i miejscowymi. Z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno pacjentów, jak i lekarzy został przyjęty wykład Anny Banaszewskiej „Pacjent świadomym partnerem w procesie leczenia”.

Fot. Tomasz Zybert-7265

Kolejnym punktem programu była debata, w której wzięli udział m.in. prof. Waldemar Placek (kierownik Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego z Olsztynie), dr Elżbieta Kłujszo (Wojewódzki Konsultant ds. Dermatologii i Wenerologii Województwa Świętokrzyskiego ) i dr Anna Czarnecka (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu).

Oprócz nich w spotkaniu uczestniczyli: dr Adam Borzęcki (Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MED-LASER) , lek. med. Ewa Ring (Centralny Kliniczny Szpital MSW w Warszawie), Janusz Jagiełło (prezes zarządu Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę w Lublinie) i Jerzy Gała (prezes zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę „Fala Nadziei”).

Spotkanie poprowadziła Dagmara Samselska (przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę). Podjęty został temat problemów na jakie napotykają lekarze i pacjenci w procesie leczenia łuszczycy. Eksperci podkreślali wagę indywidualizacji metod leczenia w łuszczycy. W dyskusji pojawił się również problem małej ilości ośrodków oraz ograniczoności klasycznych metod możliwych do stosowania w tych ośrodkach spowodowany brakiem zaplecza.

Dużo emocji wywołała dyskusja na temat standardów i konsensusu PTD w leczeniu łuszczycy. Część z rozmówców zwróciła uwagę na fakt, że lekarze powinni mieć dostęp do jasno określonych schematów postępowania możliwych do wykorzystania po dostosowaniu do pacjenta z określonym stopniem nasilenia choroby.

Podsumowując spotkanie, prof. Owczarek stwierdził, że wielość terapii jakie się pojawiają napawa środowisko medyczne dużym optymizmem, choć dostęp do istniejących pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Na podstawie wniosków płynących z debaty zostanie przygotowana petycja kierowana do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła sygnowana podpisami przedstawicieli środowisk pacjentów, ekspertów dziedziny dermatologii oraz parlamentarnego.