18 lipca 2024

W tydzień utworzyli całodobowe Centrum Wykrywania Koronawirusa

Ważny krok w walce z koronawirusem – w Łodzi powstało nowe Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2 umożliwiające wykonywanie dużej liczby testów na obecność wirusa.

Foto: umed.pl

Kluczowym dla ograniczenia epidemii koronawirusa jest jego szybkie wykrycie u chorego.

W nowo powstałym Centrum Wykrywania Koronowirusa SARS-CoV-2 zespół mikrobiologów, genetyków, lekarzy i ekspertów będzie przeprowadzał testy do pilnej diagnostyki.

Prace w laboratorium zlokalizowanym na terenie Uniwersytetu Medycznego będą trwały przez całą dobę. Celem jest przeprowadzenie jak największej liczby testów, dających wyniki w możliwie najkrótszym czasie.

– Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza i doświadczenie w badaniach nad wirusami może skutecznie wesprzeć walkę z epidemią w Polsce – mówi dr Ewelina Wójcik, jedna z wolontariuszek Centrum Wykrywania Koronawirusa.

Zespół badawczy tworzą naukowcy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Proteon Pharmaceuticals S.A. Centrum, które powstało zaledwie w tydzień, rozpoczęło prace w poniedziałek 23 marca. Jego kierownikiem został prof. Maciej Borowiec z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Do uruchomienia laboratorium zaangażowaliśmy liczne grono ekspertów z Uniwersytetu Medycznego, ale również z Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk i sektora prywatnego. Zgromadziliśmy niezbędny sprzęt oraz zespół ludzi ze specjalistycznym wykształceniem, umiejętnościami, a przede wszystkim chęciami do pracy w tak trudnej sytuacji – mówi dr Monika Domarecka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego.

– Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie, bo sytuacja tego od nas wymaga. Wymaga realnych działań i organizacyjnej sprawności. W ciągu tygodnia dopełniliśmy wszystkich formalności i jesteśmy gotowi. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Teraz przed nami wiele tygodni ciężkiej pracy. Nie wykluczamy utworzenia kolejnych tego typu laboratoriów w ramach szpitali uniwersyteckich – podkreśla prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Szybka i masowa diagnostyka jest w tej chwili najważniejsza dla powstrzymania wzrostu zachorowań na koronawirusa. Jeżeli będzie możliwe szybsze i na większą skalę wykrywanie zakażenia wirusem, to zainfekowani prędzej zostaną odizolowani i otrzymają stosowne leczenie. Przełoży się to na spadek dynamiki zarażeń. Dlatego też podjęliśmy natychmiastową decyzję o zaangażowaniu naszej wiedzy i doświadczenia w ten projekt – mówi prof. Jarosław Dastych, prezes Proteon Pharmaceuticals S.A.

Centrum Wykrywania Koronawirusa wspiera istniejące laboratoria w Łodzi poprzez przyjmowanie próbek ze szpitali zakaźnych w Łodzi i Zgierzu. Oznacza to, że nie są w nim przyjmowane próbki bezpośrednio od pacjentów. Osoby, które podejrzewają u siebie chorobę proszone są o postępowanie zgodnie z procedurami, tj. pozostanie w domu i jak najszybszy kontakt z Sanepidem.