18 maja 2024

Warsztaty organów odpowiedzialności zawodowej

Kilkadziesiąt osób z całego kraju uczestniczyło we wspólnych warsztatach organów odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, które dziś odbyły się w Bielsku-Białej (woj. śląskie).

Zebranych powitali Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona i przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Wojciech Łącki Warsztaty organów odpowiedzialności zawodowej

NZOZ Grzegorz Wrona Przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Wojciech Łącki

Foto: Marta Jakubiak

Zebranych powitali Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona i przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Wojciech Łącki.

Sędzia Sądu NajwyższegoAndrzej Siuchniński przybliżył problematykę procedur związanych z konstruowaniem materiału dowodowego zarówno w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej, jak w postępowaniu przed sądami lekarskimi oraz omówił udział aplikantów adwokackich i radcowskich w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Poglądy prof. Siuchnińskiego – choć podkreślił, że wypowiada się jako prawnik, a nie jako sędzia – wywołały burzliwą dyskusję. Jako pierwszy w polemikę wszedł Piotr Winciunas, lekarz będący jednocześnie biegłym sądowym, przedstawiając, w jaki sposób postępuje w przypadku występowania w sprawach aplikantów. W trakcie warsztatów głos zabrała m.in. prof. Teresa Gardocka z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, omawiając zagadnienie legalności zabiegów medycyny estetycznej. W spotkaniu uczestniczył również prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej dr Andrzej Ignaciuk.

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona Piotr Winciunas

Prof. Teresa Gardocka Sędzia Sądu Najwyższego Andrzej Siuchniński

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Sędzia Sądu Najwyższego Andrzej Siuchniński Sędzia SN Andrzej Siuchniński

Warsztaty organów odpowiedzialności zawodowej odbyły się w Bielsku-Białej Warsztaty organów odpowiedzialności zawodowej w Bielsku-Białej


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.