12 kwietnia 2024

Wielkanocna odsłona kampanii społecznej „Wspólne Święta”

„Wspólne Święta” – to hasło kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie uwrażliwiającej na problem pozostawiania osób starszych w szpitalach na okres świąt.

Foto: Marta Jakubiak

Szpital to nie dom opieki, a starsi ludzie to nie przedmioty.

W święta w szpitalach zostaje nawet 20 proc. starszych osób więcej niż w normalnym okresie. Jak mówią lekarze każdy z nich spotyka na oddziale pacjentów którzy nie powinni się tam znaleźć.

Kampania, która ma zwracać uwagę na ten problem, została zainicjowana kilka miesięcy temu przez Komisję Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Od kilku tygodni o kampanii i jej przesłaniu przypominają plakaty, które zawisły w stołecznych i podwarszawskich szpitalach i przychodniach.

– Młodzi lekarze zgłosili problem, który widzą – zwiększonej liczby osób starszych w szpitalach w okresie świątecznym, zostawianych tam przez rodziny. Zaczęliśmy plakatować szpitale. To druga odsłona naszej akcji. Zachęcam do włączenia się w tę akcję – mówi prezes OIL w Warszawie Łukasz Jankowski, proponując wzięcie plakatu i powieszenie go we własnej placówce.